کتابخانه احادیث شیعه

يقين

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : بدانيد كه در دنيا چيزى بهتر از يقين و عافيت به مردم داده نشده است. پس، اين دو [نعمت] را از خداوند بخواهيد.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : اى مردم! از خداوند عافيت مسألت كنيد؛ زيرا نه پس از عافيت چيزى چون يقين به كسى داده شده است و نه بعد از كفر چيزى بدتر از شكّ.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : بهترين چيزى كه در دل افكنده شده، يقين است.
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : بهترين توانگرى، يقين است.
نمایش منبع
فلاح السائل ـ به نقل از معاذ بن جبل ـ : به پيامبر خدا صلى الله عليه و آله عرض كردم : چه عملى انجام دهم؟ حضرت فرمود : اى معاذ! در يقين، به پيامبرت تأسّى جوى. عرض كردم: شما رسول خدايى و من معاذ هستم! فرمود: اگر چه در دانش و معرفت تو كاستى باشد··· اى معاذ از برادران دينى خود بدگويى مكن [سپس اعمال زيادى بر شمرد ]عرض كردم : چه كسى طاقت اين همه را دارد؟ فرمود: هان اى معاذ! اين خصلتها براى كسى كه خدا بخواهد آسان مى شود .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : اى مردم! از خداوند يقين بخواهيد و عافيت از او مسألت كنيد؛ زيرا بزرگترين نعمت عافيت است و بهترين چيزى كه در دل پايدار ماند يقين است و زيان ديده، كسى است كه در دينش زيان بيند و رشك برده، كسى است كه در يقينش بر او رشك برند.
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ بارها ـ مى فرمود : از خداوند يقين بخواهيد و عاقبت به خيرى از او مسألت كنيد . بهترين چيزى كه در دل مى چرخد يقين است.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : چه سعادت بزرگى دارد كسى كه دلش خنكاى يقين را چشيده باشد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : هر كه يقين كرد، رستگار شد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : هر كه يقين پيدا كند، نجات يابد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : يقين كن، تا رستگار شوى.
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ در وصيت خود به فرزند بزرگوارش حسن عليه السلام ـ فرمود : دلت را با پند و اندرز زنده بدار و با زهد بميرانش و با يقين نيرويش بخش.
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ در وصف فرشتگان ـ فرمود : تيرهاى شكّ و ترديدها، ايمان استوار آنها را آماج خود نساخته و گمان و پندارها به پيكار باورهاى يقينى آنها نرفته است.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : با يقين است كه هدف نهايى به دست مى آيد.
نمایش منبع
حدیث روز

امام علی عليه ‏السلام : :

مـَنْ عـَشِقَ شَيْئاً اَعْشى بَصَرَهُ وَ اَمْرَضَ قَلْبَهُ. فَهُوَ يَنْظُرُ بِعَيْنٍ غَيْرِ صَحيحَةٍ وَ يَسْمَعُ بِاُذُنٍ غَيْرِ سَميعَةٍ؛

آن كس كه به چيزى عشق ورزد، آن عشق، چشم او را كور و قلبش را بيمار مى كند. چنين فردى با چشم ناسالم مى نگرد و با گوش ناشنوا مى شنود.

نهج البلاغه: خ 108، ص 330

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3469