کتابخانه احادیث شیعه

پيرى و فرتوتى

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : آدميزاد راست ايستاده است و نود و نه عامل مرگ در كنارش صف كشيده اند. اگر اين عوامل مرگ به او اصابت نكنند به پيرى و فرتوتى مى رسد.
نمایش منبع
امام على عليه السلام : حاصل زندگى دراز، بيمارى و پيرى است.
نمایش منبع
صفحه اختصاصي حديث و آيات عنه عليه السلام ـ في التَّذكيرِ بِضُروبِ النِّعَمِ ـ : و قَدَّرَ لَكُم أعمارا سَتَرَها عَنكُم ، وَ خلَّفَ لَكُم عِبَرا مِن آثارِ الماضِينَ قَبلَكُم ، مِن مُستَمتَعِ خَلاقِهِم ، و مُستَفسَحِ خَناقِهِم .حديث ، أرهَقَتهُمُ المَنايا دُونَ الآمالِ ، و شَذَّ بِهِم عَنها تَخَرُّمُ الآجالِ .حديث ، لَم يَمهَدوا في سَلامَةِ الأبدانِ ، و لَم يَعتَبِروا في اُنُفِ .حديث الأوانِ ، فهَل يَنتَظِرُ أهلُ بَضاضَةِ الشَّبابِ إلاّ حَوانِيَ الهَرَمِ ؟ و أهلُ غَضارَةِ الصِّحَّةِ إلاّ نَوازِلَ السَّقَمِ ؟ .حديث
امام على عليه السلام ـ در باب يادآورىِ انواع نعمت ها ـ فرمود : و براى شما عمرهايى مقدّر فرموده كه [مدّت ]آنها را از شما پوشيده داشته و از آثار پيشينيانتان، عبرت هايى براى شما به جا نهاده است؛ از بهره ها و لذّت هايى كه بردند و از عمرى كه پيش از چنگ انداختن مرگ در گلوى آنها، نصيبشان گرديد. پيش از رسيدن به آرزوها مرگ ها به سراغشان شتافتند و سيلاب بنيان برافكن اجل ها آنان را از آرزوهايشان جدا ساخت. در وقت سلامت بدن ها توشه اى براى خود فراهم نكردند و در اوان زندگانى خويش پند و عبرت نگرفتند. آيا آنان كه در شادابى جوانى هستند جز خميدگى پيرى را انتظار مى كشند؟ و آنان كه از خرّمى تندرستى بهره مندند جز رنج هاى بيمارى را چشم دارند؟
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ در وصف بهشت ـ فرمود : بهشت را درجاتى است يكى برتر از ديگرى و منزل هايى است يكى متفاوت با ديگرى؛ نعمت هايش پايان نمى پذيرد و اقامت كننده در آن كوچ نمى كند و جاويدانِ در آن پير نمى شود.
نمایش منبع
حدیث روز 

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله : :

مَن أحبَّ قَوماً حَشَرَهُ اللّه‏ُ فِى زُمرَتِهِم؛

هر كس گروهى را دوست بدارد، خدا او را در زمره آنان محشور خواهد كرد.

نهج الفصاحه: ص 609، ح 2986

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3461