عضویت نظرات درباره پايگاه تماس با ما

فخر فروشى

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : شيطان سرمه اى دارد و ليسك و انفيه اى . سرمه اش چُرت است و ليسكش دروغ و انفيه اش فخر فروشى.

پرینت احادیث

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : خداوند به من وحى فرمود كه فروتن باشيد، تا كسى بر كسى فخر نفروشد و كسى به كسى تجاوز و زورگويى نكند.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : دو چيز مردم را نابود كرده است : ترس از نادارى، و فخر جويى.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : فخر فروشى، از بى مقدارى است.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : آفتِ رياست، فخر فروشى است.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : حماقتى بزرگتر از فخر فروشى نيست.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : فخر فروشى را كنار بگذار و تكبر را فرو نِه و به ياد قبرت باش.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : شما را چه به دنيا؟ كه كالايش رو به سر آمدن دارد و افتخاراتش رو به تباهى.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : هر كس براى فخر فروشى كارى كند، خداوند در روز قيامت او را سياه محشور گرداند.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام ـ در صفات مؤمن ـ فرمود : به خوبيها گوش مى سپارد تا بدانها عمل كند و از خوبيها سخن نمى گويد تا بر ديگران فخر فروشد.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام ـ در وصف شيطان ـ فرمود : به خلقت خود [از آتش] بر آدم فخر فروخت و به خاطر منشأ خود عليه او عصبيّت به خرج داد··· سوگند به خدا كه او بر اصل و ريشه شما فخر فروخت و از حسب و نسب شما عيب گويى كرد.. زنهار، زنهار، به خدا پناه بريد از تكبّر و عصبيّت و فخر فروشيهاى جاهليّت.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : از پست ترين حالات زمام داران نزد مردمان نيك، اين است كه گمان رود دوستدار فخر و خود ستايى گشته اند و كردارشان بر تكبر حمل شود.

پرینت احادیث

امام على عليه السلام : اى مردم! امواج فتنه ها را باكشتيهاى نجات بشكافيد و از راه مخالفت و ناسازگارى برگرديد و تاجهاى فخر فروشى به يكديگر را، از سر برداريد.

پرینت احادیث

امام زين العابدين عليه السلام ـ در دعاى مكارم الاخلاق ـ گفت : خويهاى والا را به من ارزانى دار و از فخر فروشى مصونم بدار.

پرینت احادیث



 

امام صادق عليه‏ السلام

خَمسُ خِصالٍ مَن لَم تَكُن فيهِ خَصلَةٌ مِنها فَلَيسَ فيهِ كَثيرُ مُستَمتِعٍ، أوَّلُهَا : الوَفاءُ، وَالثّانِيَةُ : التَّدبيرُ، وَالثّالِثَةُ : الحَياءُ، وَالرّابِعَةُ : حُسنُ الخُلُقِ، وَالخامِسَةُ ـ وهِيَ تَجمَعُ هذِهِ الخصِالَ ـ : الحُرِّيَّةُ
پنج خصلت است كه هر كس يكى از آنها در او نباشد، چندان قابل بهره‏ مندى نيست: نخست، وفادارى؛ دوم، عاقبت انديشى؛ سوم، حيا؛ چهارم، خوش‏خُلقى؛ پنجم، آزادگى؛ و اين [ آخَرى ]، جامع همه اين پنج صفت است

خصال : ص 284 ، ح 33

تعداد كتابها : 111

تعداد احاديث : 45456

تعداد تصاویر : 685

تعداد حدیث روز : 646

تعداد کلید واژه ها : 608

تعداد اعضاء : 3421