کتابخانه احادیث شیعه

مؤمن در هر حالى شهيد است

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : هركه بر دوستى آل محمّد بميرد ، شهيد مرده است .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : مؤمن، در هر حالى كه بميرد و در هر لحظه و ساعتى كه جانش گرفته شود ، شهيد است .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : هركه در بستر خود بميرد ، در حالى كه به حق پروردگارش و حق رسول او و اهل بيت رسولش معرفت داشته باشد ، شهيد مُرده است و اجرش با خداست و سزاوار پاداشِ كِردار نيكويى است كه [انجام آن را] در نيّت داشته و اين نيّت، جاى شمشير كشيدن او را مى گيرد .
نمایش منبع
بحار الأنوار ـ به نقل از زيد بن اَرقم ـ : امام حسين عليه السلام فرمود : هيچ يك از شيعيان ما نيست ، مگر اين كه صدّيق و شهيد است . عرض كردم : چگونه چنين چيزى ممكن است ، در حالى كه آنان در بسترهاى خود مى ميرند؟ حضرت فرمود : مگر كتاب خدا را نخوانده اى : «كسانى كه به خدا و فرستادگان او ايمان آورده اند همانان صدّيقان و شهيدان در نزد پروردگارشان هستند»؟ سپس فرمود : اگر شهادت فقط اختصاص به كسانى داشت كه با شمشير كشته شوند در آن صورت خداوند شهدا را تقليل داده بود.
نمایش منبع
امام زين العابدين عليه السلام : هركه در زمان غيبت قائم ما بر موالات و دوستى ما بميرد ، خداوند پاداش هزار شهيد ، مانند شهيدان بدر و اُحد، به او عطا كند .
نمایش منبع
امام صادق عليه السلام : هركه از شما با اعتقاد به اين امر (ولايت) بميرد شهيد است و به منزله كسى است كه در راه خدا شمشير زند .
نمایش منبع
بحار الأنوار ـ به نقل از ابو بصير ـ : امام صادق عليه السلام به من فرمود : اى ابو محمّد! هركه با اعتقاد به اين امر (امامت و ولايت) بميرد ، شهيد است . عرض كردم : فدايت شوم ، حتى اگر در بسترش بميرد؟ فرمود : حتى اگر در بسترش بميرد . او زنده است و [نزد خدا] روزى مى خورد .
نمایش منبع
مجمع البيان ـ به نقل از منهال قصّاب ـ : به امام صادق عليه السلام عرض كردم : دعا كنيد كه خداوند شهادت را روزى من كند . حضرت فرمود : همانا مؤمن، شهيد است . سپس اين آيه را تلاوت فرمود : «و كسانى كه به خدا و فرستادگان او ايمان آورده اند همانان صدّيقان و شهيدان در نزد پروردگارشان هستند» .
نمایش منبع
حدیث روز 

امام علی عليه ‏السلام : :

أبخَلُ النّاسِ مَن بَخِلَ على نفسِهِ بمالِهِ و خلّفَهُ لِوُرّاثِهِ؛

بخيل‏ترين مردم كسى است كه مال خويش را از خود دريغ دارد و براى وارثانش بگذارد.

غرر الحكم : ح3253

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3459