کتابخانه احادیث شیعه

فضيلت شهادت

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : بالاى هر نيكوكارى، نيكوكار [ديگرى] است تا آن گاه كه مرد در راه خدا كشته شود . پس ، چون در راه خدا كشته شد، بالاتر از آن نيكى (ارزشى) وجود ندارد .
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : شرافتمندانه ترين مرگ ، شهادت است .
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ در دعا براى هاشم بن عتبه ـ گفت : خدايا! شهادت در راه خودت و همجوارى با پيامبرت را روزى او فرما .
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ در بخشى از دعاى خود هنگامى كه آهنگ رويارويى با سپاه معاويه را در صفين كرد ـ گفت : بار خدايا! اى پروردگارِ آسمانِ بر افراشته . . . اگر ما را بر دشمنمان چيره كردى، از ستمگرى دورمان بدار و ما را به سوى حق، راهنمايى فرما ، و اگر آنان را بر ما چيرگى دادى ، شهادت را روزى ما كن و از فتنه نگاهمان دار .
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ در پايان عهدنامه خود به مالك اشتر ـ نوشت : من از خداوند ، به [حقّ ]رحمت گسترده و قدرت عظيمش بر برآوردن هر خواهشى ، مسألت دارم كه . . . عاقبت من و تو را به سعادت و شهادت ختم فرمايد .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : بندگان نيك خدا، عزم كوچيدن كردند و اندك متاع ناپايدار دنيا را به پاداش فراوانِ فنا نا پذير آخرت ، فروختند . آن برادران ما كه در صِفّين خونهايشان ريخته شد، از اين كه امروز زنده نيستند ، زيان نكردند . . . كجايند آن برادران من كه به راه درآمدند و حق را به كار گرفتند ؟. . . آنان كه بر مرگ هم پيمان شدند و سرهايشان نزد تبهكاران فرستاده شد .
نمایش منبع
امام زين العابدين عليه السلام : هيچ قطره اى نزد خداوند عزّ و جلّ محبوبتر از دو قطره نيست : قطره خونى كه در راه خدا ريخته شود، و قطره اشكى كه در دل شبِ تار براى خداوند عزّ و جلّ مى ريزد .
نمایش منبع
امام زين العابدين عليه السلام ـ در دعا ـ گفت : و باز او را مى ستايم ··· ستايشى كه به واسطه آن ، در زمره اولياى نيكبخت او و در سلك شهيدانِ كشته شده به شمشير دشمنان وى درآييم .
نمایش منبع
حدیث روز

امام علی عليه ‏السلام : :

قَليلٌ تَدومُ عَلَيهِ، أرجى مِن كَثيرٍ مَملولٍ مِنهُ؛

عمل اندك كه بر آن مداومت ورزى، از عمل بسيار كه از آن خسته شوى اميدوار كننده ‏تر است.

نهج البلاغة : حکمت 278

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 686

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 611

تــعــداد اعــضــاء : 3475