کتابخانه احادیث شیعه

پرهيز از دل خوش كردن به دنيا

صفحه اختصاصي حديث و آيات الإمامُ عليٌّ عليه السلام ـ في قولهِ تعالى : «و كانَ تَحتَهُ كَنْزٌ لَهُما» .حديث ـ : كانَ ذلكَ الكنزُ لَوحاً مِن ذهبٍ فيه مَكتوبٌ : ··· عَجِبتُ لِمَن يَرَى الدنيا و تَصَرُّفَ أهلِها حالاً بعدَ حالٍ كيفَ يَطمئنُّ إلَيها ؟! .حديث
امام على عليه السلام ـ درباره آيه شريفه: «زير آن [ ديوار] گنجى متعلّق به آن دو بود» ـ فرمود : اين گنج لوحى زرين بود كه در آن نوشته شده بود : ··· در شگفتم از كسى كه دنيا و دگرگونيهاى احوال مردمان را مى بيند و باز به آن دل خوش مى كند .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : بسا كسانى كه به اين دنيا اعتماد كردند و دنيا آنان را دردمند كرد و بسا كسانى كه به آن دل خوش كردند و دنيا آنان را به خاك [مذلّت] افكند و بسا افراد محتاط و هوشمندى كه دنيا فريبشان داد .
نمایش منبع
امام حسين عليه السلام : زير ديوار يكى از شهرها لوحى يافت شد كه در آن نوشته شده بود : من اللّه هستم و خدايى جز من نيست و محمّد پيامبر من است . . . در شگفتم از كسى كه دنيا را آزموده است و با اين حال به آن دل خوش مى كند .
نمایش منبع
امام صادق عليه السلام : اگر دنيا فناپذير است، پس دل خوش كردن به آن چرا؟
نمایش منبع
حدیث روز

امام علی عليه ‏السلام : :

مـَنْ عـَشِقَ شَيْئاً اَعْشى بَصَرَهُ وَ اَمْرَضَ قَلْبَهُ. فَهُوَ يَنْظُرُ بِعَيْنٍ غَيْرِ صَحيحَةٍ وَ يَسْمَعُ بِاُذُنٍ غَيْرِ سَميعَةٍ؛

آن كس كه به چيزى عشق ورزد، آن عشق، چشم او را كور و قلبش را بيمار مى كند. چنين فردى با چشم ناسالم مى نگرد و با گوش ناشنوا مى شنود.

نهج البلاغه: خ 108، ص 330

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3469