کتابخانه احادیث شیعه

9 ـ بسيار نشمردن خواسته

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : خداوند مى فرمايد : ··· اگر دلهاى [همه] بندگانم آرزويى همچون آرزوى دل خوش بخت ترين بنده مرا بكنند [و من آرزوى آنان را برآورم ]اين آرزوها همچون سوزنى است كه بنده اى از بندگان من ، آن را در آب دريا فرو برد ؛ زيرا عطاى من با يك كلام است و ابزار من نيز يك كلام و آن به اين است كه من به چيزى بگويم: «هست شو» هست مى شود (به محض اين كه هستى يافتنِ چيزى را اراده كنم هستى مى يابد).
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : خداوند متعال فرموده است: اگر اولين و آخرين و زنده و مرده و تر و خشكتان جمع شوند و هر يك هر چه خواهش دارد بخواهد و من آنها را برآورم در ملك من كمترين اثر نگذارد .
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : خداوند به يكى از پيامبرانش وحى فرمود : . . . اگر اهلِ هفت آسمان و زمين همگى از من خواهشى كنند و خواهش يكايك آنان را برآورم، به اندازه پَرِ پشه اى از ملك من كم نشود . چگونه كاستى يابد ملكى كه من سرپرست و خداوندگار آنم؟
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : از خداوند بخواهيد؛ و زياد بخواهيد؛ زيرا هيچ چيز براى او زياد و بزرگ نيست .
نمایش منبع
امام باقر عليه السلام : هيچ خواسته اى را زياد مشماريد ؛ زيرا آنچه نزد خداست بيش از آن است كه مى پنداريد .
نمایش منبع
حدیث روز

امام علی عليه ‏السلام : :

مـَنْ عـَشِقَ شَيْئاً اَعْشى بَصَرَهُ وَ اَمْرَضَ قَلْبَهُ. فَهُوَ يَنْظُرُ بِعَيْنٍ غَيْرِ صَحيحَةٍ وَ يَسْمَعُ بِاُذُنٍ غَيْرِ سَميعَةٍ؛

آن كس كه به چيزى عشق ورزد، آن عشق، چشم او را كور و قلبش را بيمار مى كند. چنين فردى با چشم ناسالم مى نگرد و با گوش ناشنوا مى شنود.

نهج البلاغه: خ 108، ص 330

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3469