کتابخانه احادیث شیعه
پرینت احادیث

دعا، قضاى حتمى را برمى گرداند

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : قضا را چيزى جز دعا بر نمى گرداند .
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : پرهيز و حذر كردن، [انسان را ]از تقدير نجات نمى دهد، اما دعا از تقدير نجات مى دهد .
نمایش منبع
امام زين العابدين عليه السلام : دعا ، بلاى نازل شده و نازل نشده را دفع مى كند .
نمایش منبع
الكافى ـ به نقل از زراره ـ : امام باقر عليه السلام به من فرمود : آيا تو را به چيزى راهنمايى نكنم كه پيامبر خدا صلى الله عليه و آله در آن استثنا نزده است؟ عرض كردم : آرى . فرمود : دعا، قضا را ـ گر چه حتمى و قطعى شده باشد ـ بر مى گرداند . حضرت [براى تشبيه و بيان قضاى محتوم] انگشتانش را به هم چسباند .
نمایش منبع
مكارم الأخلاق ـ به نقل از هشام بن سالم ـ : امام صادق عليه السلام خطاب به اصحاب خود ـ فرمود : آيا طولانى بودن بلا را از كوتاه بودن آن باز مى شناسيد؟ عرض كرديم : خير . فرمود : هرگاه به يكى از شما در بلا و گرفتارى، دعا كردن الهام شد، بدانيد كه بلا كوتاه است [و به زودى رفع مى شود] .
نمایش منبع
امام كاظم عليه السلام : بر شما باد دعا كردن؛ زيرا دعا به درگاه خدا و مسئلت كردن از او، بلايى را كه قضا و قدر الهى به آن تعلق گرفته و فقط مانده كه قطعى شود، دفع مى كند . پس ، چون خداوند عزّ و جلّ خوانده شود و از او دفع بلا مسئلت گردد، آن را بر مى گرداند .
نمایش منبع
الكافى ـ به نقل از عمر بن يزيد ـ : از حضرت ابو الحسن (امام كاظم) عليه السلام شنيدم كه مى فرمود : دعا آنچه را كه مقدّر شده و آنچه را كه مقدّر نشده است بر مى گرداند . عرض كردم : مقدّر شده را دانستم، اما آنچه را مقدّر نشده چگونه دفع مى كند؟ فرمود : [دعا مى كند] تا مقدّر نشود .
نمایش منبع
حدیث روز

امام علی عليه ‏السلام : :

مـَنْ عـَشِقَ شَيْئاً اَعْشى بَصَرَهُ وَ اَمْرَضَ قَلْبَهُ. فَهُوَ يَنْظُرُ بِعَيْنٍ غَيْرِ صَحيحَةٍ وَ يَسْمَعُ بِاُذُنٍ غَيْرِ سَميعَةٍ؛

آن كس كه به چيزى عشق ورزد، آن عشق، چشم او را كور و قلبش را بيمار مى كند. چنين فردى با چشم ناسالم مى نگرد و با گوش ناشنوا مى شنود.

نهج البلاغه: خ 108، ص 330

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3469