کتابخانه احادیث شیعه

نكوهش بيكارى

پيامبر خدا صلي الله عليه و آله : خداوند ، انسان سالم و بيكار را كه نه به كار دنيا مشغول است و نه به كار آخرت ، دشمن مى دارد .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : اگر كارْ مشقّت بار است ، بيكارى پيوسته ، مايه تباهى است .
نمایش منبع
امام على عليه السلام ـ در حكمت هاى منسوب به ايشان ـ : دل بيكار ، بدى را جستجو مى كند و دست بيكار ، به سوى گناه كشيده مى شود .
نمایش منبع
امام صادق عليه السلام : آن كه در كارِ طهارت و نماز ، كاهل باشد ، در او خيرى براى آخرتش نيست و آن كه در آنچه زندگى اش را سر و سامان مى دهد ، كاهل است ، در او خيرى براى دنيايش نيست .
نمایش منبع
امام صادق عليه السلام : خداوند عز و جل ، خواب بسيار و بيكارى فراوان را دشمن مى دارد .
نمایش منبع
الكافى ـ به نقل از عُمر بن يزيد ـ : به امام صادق عليه السلام گفتم كه مردى مى گويد : در خانه مى نشينم ، نماز مى خوانم ، روزه مى گيرم و پروردگارم را عبادت مى كنم و روزى ام خواهد رسيد .
فرمود : «اين شخص ، يكى از سه نفرى است كه دعايشان مستجاب نمى گردد» .
نمایش منبع
الكافى ـ به نقل از اسباط بن سالم ـ : بر امام صادق عليه السلام وارد شدم . درباره عمر بن مسلم از ما پرسيد كه چه مى كند .
گفتم : مرد صالحى است؛ ولى تجارت را رها كرده است .
امام صادق عليه السلام سه مرتبه فرمود : «اين ، رفتارِ شيطان است . آيا نمى داند كه پيامبر صلي الله عليه و آلهكاروانى را كه از شام مى آمد ، خريد و [پس از فروش ،] با سود آن ، بدهكارى اش را پرداخت و ميان خويشاوندان ، تقسيم كرد؟» .
نمایش منبع
الكافى ـ به نقل از زراره ـ : مردى نزد امام صادق عليه السلام آمد و گفت : نمى توانم كارى با دستم انجام دهم و تجارت هم بَلَد نيستم . من مردى محروم و نيازمندم .
امام صادق عليه السلام فرمود : «كار كن و بر روى سرت بار ببر و از مردم ، بى نياز شو» .
نمایش منبع
تحف العقول ـ به نقل از مفضّل بن عمر ـ : از كار دنيا براى آخرت ، كمك بگيريد . به راستى شنيدم كه امام صادق عليه السلام مى فرمود : «از دنيا براى آخرت ، كمك بگيريد و سربارِ مردم نباشيد» .
نمایش منبع
امام كاظم عليه السلام : خداوند عز و جل بنده پُرخواب و بيكار را دشمن مى دارد .
نمایش منبع
حدیث روز 

امام علی علیه السلام :

نَحنُ أنوارُ السَّماواتِ والأَرضِ، وسُفُنُ النَّجاةِ، وفينا مَكنونُ العِلمِ، وإلَينا مَصيرُ الامورِ، وبِمَهدِيِّنا تُقطَعُ الحُجَجُ، فَهُوَ خاتَمُ الأَئِمَّةِ، ومُنقِذُ الامَّةِ، ومُنتَهَى النّورِ، وغامِضُ السِّرِّ، فَليَهنَ مَنِ استَمسَكَ بِعُروَتِنا، وحُشِرَ عَلى مَحَبَّتِنا

ما نور آسمانها و زمين و كشتيهاى نجات هستيم و نهفته‏ هاى دانش در ميان ماست و سرنوشت امور در دست ماست و با مهدی ماست كه حجّتها تمام مى‏ شود و اوست خاتم امامان و رهايى بخش امّت و پايانه روشنى و سرّ سَر به مُهر، پس گواراى كسى كه به حلقه ما چنگ در زند و بر محبّت ما برانگيخته شود

تذكرة الخواصّ: ص130

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3463