کتابخانه احادیث شیعه

بزرگ داشتن

امام على عليه السلام : ميهمانت را گرامى بدار ، هرچند حقير باشد و براى پدر و آموزگارت از جاى برخيز ، هر چند فرمان روا باشى .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : سه چيز است كه نبايد از آنها شرم كرد : خدمت كردن انسان به ميهمانش ؛ از جاى برخاستن او براى پدر و آموزگارش ؛ و حقّ خود را طلب كردن ، هر چند اندك باشد .
نمایش منبع
امام زين العابدين عليه السلام : حقّ سرپرست علمى تو ، بزرگ داشتن او ، نگه داشتن احترام مجلس او ، خوب گوش دادن به او و توجّه به اوست و ا ين كه صدايت را بر او بلند نكنى و به كسى كه از او سؤال مى كند ، پاسخ ندهى تا اين كه او خود ، پاسخ دهد ، و در مجلس او با كسى سخن نگويى و نزد او غيبتِ هيچ كس را نكنى ، و اين كه وقتى نزد تو از او به بدى ياد شد ، از او دفاع كنى ، و اين كه اشتباهاتش را بپوشانى و خوبى هايش را آشكار سازى وبا دشمن او همنشين نشوى و با دوست او دشمنى نكنى . پس هرگاه چنين كردى، فرشتگان خدا براى تو شهادت مى دهند كه تو به خاطرِ خداى عز و جل، نزد او رفته اى و دانشش را فرا گرفته اى، نه به خاطرِ مردم.
نمایش منبع
حدیث روز

امام علی عليه ‏السلام : :

مـَنْ عـَشِقَ شَيْئاً اَعْشى بَصَرَهُ وَ اَمْرَضَ قَلْبَهُ. فَهُوَ يَنْظُرُ بِعَيْنٍ غَيْرِ صَحيحَةٍ وَ يَسْمَعُ بِاُذُنٍ غَيْرِ سَميعَةٍ؛

آن كس كه به چيزى عشق ورزد، آن عشق، چشم او را كور و قلبش را بيمار مى كند. چنين فردى با چشم ناسالم مى نگرد و با گوش ناشنوا مى شنود.

نهج البلاغه: خ 108، ص 330

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3469