کتابخانه احادیث شیعه

ب ـ خواندن قرآن

رسول خدا صلي الله عليه و آله : اى سلمان! مؤمن ، هرگاه قرآن بخواند، خداوند درهاى رحمت را بر او مى گشايد و با هر حرفى كه از دهانش خارج مى شود، فرشته اى مى آفريند كه تا روز قيامت برايش تسبيح خواهد گفت ؛ زيرا پس از دانش آموزى، هيچ چيز نزد خداوند ، محبوب تر از خواندن قرآن نيست.
نمایش منبع
رسول خدا صلي الله عليه و آله : رحمت خدا ، حاملان قرآن را فرا گرفته است و آنان به نور خداوند عز و جل در پوشيده شده اند. اى حاملان قرآن ! با بزرگداشتِ كتابش با خدا دوستى كنيد، تا شما را بيشتر دوست بدارد و شما را محبوب خلقش گرداند.
نمایش منبع
الكافى ـ به نقل از ابو بصير ـ : به امام باقر عليه السلامگفتم: هرگاه قرآن مى خوانم و صدايم را بدان بلند مى كنم، شيطان نزدم مى آيد و مى گويد: در واقع با اين كارت، براى خانواده ات و مردم ، ريا كارى مى كنى.
حضرت فرمود : «اى ابومحمد! با صدايى ميانه آهسته و بلند ، چنان بخوان كه خانواده ات بشنوند ، و قرآن را با صدايى آهنگين و خوش بخوان كه خداوند عز و جل ، با صداى خوش و آهنگين خواندن را دوست دارد» .
نمایش منبع
صفحه اختصاصي حديث و آيات الإمام الصادق عليه السلام : مَن قَرَأَ في كُلِّ لَيلَةِ جُمُعَةٍ الواقِعَةَ أحَبَّهُ اللّه ُ ، وأحَبَّهُ حديث إلَى النّاسِ أجمَعينَ ، ولَم يَرَ فِي الدُّنيا بُؤسا أبَدا ولا فَقرا ولا فاقَةً ولا آفَةً مِن آفاتِ الدُّنيا ، وكانَ مِن رُفَقاءِ أميرِالمُؤمِنينَ عليه السلام . وهذِهِ السّورَةُ لِأَميرِالمُؤمِنينَ عليه السلامخاصَّةً ، لا يَشرَكُهُ فيها أحَدٌ . حديث
امام صادق عليه السلام : هركس در هر شب جمعه ، سوره واقعه را بخواند، خداوند ، او را دوست مى دارد و محبوب همه مردمانش مى گرداند، و هرگز در دنيا گرفتار درويشى، فقر، درماندگى و هيچ آفتى از آفات دنيا نخواهد شد و از همراهان امير مؤمنان خواهد بود. اين سوره، ويژه اميرمؤمنان است و كسى در آن ، شريكش نيست.
نمایش منبع
امام صادق عليه السلام : خواندن سوره طه را ترك مكنيد كه خداوند، آن را و هركه آن را بخواند ، دوست دارد. هركه پيوسته آن را بخواند، خداوند در روز قيامت ، نامه اعمالش را به دست راستش خواهد داد و تنها از آنچه در زمان اسلام انجام داده است، از او حسابرسى خواهد كرد ، و در آخرت ، چندان به او پاداش داده مى شود تا خشنود گردد.
نمایش منبع
صفحه اختصاصي حديث و آيات عنه عليه السلام : مَن قَرَأَ في فَرائِضِهِ «أَلَمْ تَرَ كَيْفَ فَعَلَ رَبُّكَ . . .» حديث شَهِدَ لَهُ يَومَ القِيامَةِ كُلُّ سَهلٍ و جَبَلٍ ومَدَرٍ بِأَنَّهُ كانَ مِنَ المُصَلّينَ ، و يُنادي لَهُ يَومَ القِيامَةِ مُنادٍ : صَدَقتُم عَلى عَبدي ، قَبِلتُ شَهادَتَكُم لَهُ وعَلَيهِ ، أدخِلوهُ الجَنَّةَ ، ولا تُحاسِبوهُ ؛ فَإِنَّهُ مِمَّن اُحِبُّهُ واُحِبُّ عَمَلَهُ . حديث
امام صادق عليه السلام : هركه در نمازهاى واجب خويش ، «آيا نديدى پروردگارت با اصحاب فيل چه كرد...» (سوره فيل) را بخواند، روز قيامت ، هر دشت و كوه و كلوخى برايش شهادت خواهد داد كه او از نمازگزاران بوده است و فريادگرى روز قيامتْ برايش ندا خواهد داد: «درباره بنده ام راست گفتيد. شهادت شما را درباره او و بر او مى پذيرم. او را به بهشت درآوريد و از او حسابرسى مكنيد كه او از كسانى است كه آنان را و كردارشان را دوست دارم».
نمایش منبع
حدیث روز 

امام كاظم علیه السلام : :

طُوبى لِشيعَتِنَا الْمُتَمَسِّكينَ بِحُبِّنا فى غَيْبَةِ قائِمنا اَلثّابِتينَ عَلى مُوالاتِنا وَ الْبَرآئَةِ مِنْ اَعْدآئِنا اُولئِكَ مِنّا وَ نَحْنُ مِنْهُمْ وَ قَدْ رَضُوا بِنا اَئِمَّةً وَ رَضينا بِهِمْ شيعَةً وَ طُوبى لَهُمْ، هُمْ وَ اللّه‏ِ مَعَنا فى دَرَجَتِنا يَوْمَ الْقِيامِةِ؛

خوش به حال شيعيان ما كه در زمان غيبت قائم ما به دوستى ما چنگ مى ‏زنند و در دوستى ما و برائت از دشمنان ما استوارند آنها از ما و ما از آنها هستيم، آنها به پيشوائى ما راضى شدند و ما هم به شيعه بودن آنها راضى و خشنوديم و خوشا به حال آنها، به خدا قسـم آنها در روز قيامت با ما و مرتبه ما هستند.

بحارالأنوار: ج 51، ص 151

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3459