کتابخانه احادیث شیعه

رجعت در فاصله ماه جمادى و رجب

تأويل الآيات الظاهرة : ابو جارود از قول كسى نقل كرد كه شنيد على عليه السلام مى فرمود : اى شگفتا و شگفتا از ميان جمادى و رجب . مردى برخاست و عرض كرد : اى امير المؤمنين! اين چه امرى است كه پيوسته از آن اظهار شگفتى مى كنى؟! حضرت فرمود : مادرت به عزايت بنشيند! كدام شگفتى بالاتر از اين كه مردگانى با همه دشمنان خدا و رسول او و اهل بيت رسولش بجنگند؟!
نمایش منبع
بحار الأنوار : ابن كوّاء به على، كه صلوات خدا بر او باد، عرض كرد : اى امير المؤمنين! پس چه شد اينكه مى گفتى : «اى شگفتا و شگفتا از ميان جمادى و رجب» ؟ حضرت فرمود : واى بر تو، اى يك چشم! آن زمان ، زمانى است كه [استخوانهاى ]پراكنده جمع شود و مردگان زنده شوند و گياهان درو شوند و بلاهاى مهلك و نابود كننده يكى پس از ديگرى سر رسند .
نمایش منبع
بحار الأنوار ـ به نقل از عبد اللّه بن خفقه ـ : ابان بن تغلب به من گفت : به گروهى برخوردم كه بر روايت كردن من از [امام ]جعفر صادق عليه السلام خرده مى گرفتند . گفتم : چگونه مرا براى روايت كردن از مردى سرزنش مى كنيد كه هيچ پرسشى از او نكردم مگر آن كه از قول رسول خدا صلى الله عليه و آله جوابم را داد ؟! ابان بن تغلب گفت : عدّه اى كودك مى رفتند و با خود مى خواندند: «اى شگفتا و شگفتا از جمادى تا رجب». و من از امام صادق عليه السلام در اين باره پرسيدم ؛ آن حضرت فرمود : آن زمان، هنگام روبرو شدن زنده ها با مرده هاست .
نمایش منبع
امام صادق عليه السلام : چون زمان قيام قائم فرا رسد در ماه جمادى الاُخرى و ده روز از رجب چنان بارانى ببارد كه مردم مانند آن را نديده باشند، پس خداوند به سبب آن باران، گوشت و استخوان مؤمنان را در قبرهايشان بروياند. گويى آنان را مى نگرم كه از طرف جُهَينه، خاك از موهايشان مى تكانند و مى آيند .
نمایش منبع
حدیث روز

امام علی علیه السلام : :

اِكتَسِبوا العِلمَ يُكسِبْكُمُ الحَياةَ؛

دانش به دست آوريد تا به شما زندگى بخشد.

غرر، ح2486

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3469