کتابخانه احادیث شیعه

تفسير خيانت و خائن

پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : فاش كردن راز برادرت خيانت است ؛ پس از اين كار دورى كن .
نمایش منبع
پيامبر خدا صلى الله عليه و آله : نشانه خيانتكار چهار چيز است : نافرمانى خداى رحمان ، آزار رساندن به همسايگان ، نفرت از همگنان، و نزديك شدن به طغيان و سركشى .
نمایش منبع
امام على عليه السلام : خيانتكار كسى است كه خودش را رها كرده به معايب ديگران بپردازد و امروزش بدتر از ديروزش باشد .
نمایش منبع
صفحه اختصاصي حديث و آيات الإمامُ الباقرُ عليه السلام ـ في قولِه تعالى : «لا تَخُونوا اللّه َ و الرَّسُولَ و تَخونوا أماناتِكُم ···» .حديث ـ : فخِيانَةُ اللّه ِ و الرّسولِ مَعْصيَتُهُما ، و أمّا خِيانَةُ الأمانَةِ فكُلُّ إنسانٍ مَأمونٌ على ما افْتَرَضَ اللّه ُ عزّ و جلّ علَيهِ .حديث
امام باقر عليه السلام ـ درباره آيه : «به خدا و پيامبر خيانت نكنيد و در امانتهايتان خيانت مورزيد···» ـ فرمود : خيانت به خدا و پيامبر، همان نافرمانىِ ايشان است و اما خيانت در امانت، هر انسانى امانتدارِ فرايضى است كه خداوند عزّ و جلّ بر او واجب كرده است .
نمایش منبع
الخصال ـ به نقل از ابو هارون نابينا ـ امام صادق عليه السلام به من فرمود : اى ابى هارون! خداوند تبارك و تعالى با خود عهد كرده است كه خائنى را همجوار خود نكند . هارون مى گويد : عرض كردم : خائن كيست ؟ فرمود : آن كه درهمى يا چيزى از مال دنيا را از مؤمنى دريغ دارد و پنهان كند .
نمایش منبع
امام صادق عليه السلام : هر يك از ياران ما كه برادرش در مشكلى از او كمك بخواهد و وى با تمام توان خود در كمك به او نكوشد ، هر آينه به خدا و پيامبر او و مؤمنان خيانت كرده است .
نمایش منبع
امام جواد عليه السلام : در خيانت كارى مرد همين بس كه امانتدار خيانتكاران باشد.
نمایش منبع
حدیث روز

امام حسین علیه السلام : :

إنَّ النّاسَ عَبيدُ الدُّنيا، وَ الدّينُ لَعقٌ عَلى ألسِنَتِهِم يَحوطونَهُ ما دَرَّت مَعايِشُهُم، فَإِذا مُحِّصوا بِالبَلاءِ قَلَّ الدَّيّانونَ؛

مردم، بنده دنيايند و به ظاهر، دم از دين مى‏ زنند و تا زمانى كه زندگی‏شان تأمين شود، از آن دفاع می‌كنند؛ امّا چون در بوته آزمايش قرار گيرند، ديندارانْ اندك‏ اند.

تحف العقول، ص245

حمایت از پایگاه
آمار پایگاه کتابخانه احادیث شیعه

تــعــداد كــتــابــهــا : 111

تــعــداد احــاديــث : 45456

تــعــداد تــصــاویــر : 685

تــعــداد حــدیــث روز : 646

تــعــداد کــلــیــد واژه هــا : 608

تــعــداد اعــضــاء : 3469